Grupė:
Širdies ir kraujagyslių sistemos veiklai, Šlapimo ir lytinių organų sistemai, Virškinimo sistemai ir medžiagų apykaitai
Šlaitinis dirvenis (lotyniškai Ononis arvensis) – tai pupinių šeimai priklausantis, ilgai gyvuojantis, iki 60 centimetrų užaugti galintis krūmas. Augalas turi ilgą, liemeninę, negausiai šakotą šaknį, iš kurios išauga vertikalus arba kylantis, gausiai šakomis ir liaukiniais plaukeliais apaugęs stiebas. Dirvenio lapai žali, pražanginiai, pirmame ir antrame trečdaliuose sudaryti iš trijų lapelių, o viršutiniai – vienalapiai. Lapai apaugę liaukiniais plaukeliais, turi dantytus kraštelius ir yra ovalūs. Augalo žiedai yra rožiniai arba balti, poros centimetrų skersmens, telkiasi po porą tarp lapų, stiebų viršūnėse sudaro varpo formos kekes. Krūmas turi vieno lizdo mezginę ir 10 į vamzdelį suaugusių kuokelių. Vaisius – beveik centimetro ankštis, talpinanti kelias sėklas. Žydi birželio–rugpjūčio mėnesiais.
Augalas paplitęs visoje Lietuvoje, tačiau gana retas. Mėgsta šviesą ir šilumą, aptinkamas pakelėse, paupiuose, paežerėse, pievose, laukuose.
Veikliosios šlaitinio dirvenio medžiagos: vitaminas C, izoflavonai, eteriniai aliejai, glikozidai, riebalai, krakmolas, rauginės medžiagos, organinės rūgštys, mineralinės medžiagos, dervos, onocerinas.
Gydomosiomis savybėmis pasižymintis šlaitinis dirvenis yra naudojamas liaudies medicinoje. Jis tinkamas širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimams gydyti (efektyviai didina arterinį kraujo spaudimą, stiprina širdies susitraukimus, stabdo kraujavimą). Augalas taip pat skatina šlapimo išsiskyrimą, gydo inkstų akmenligę, padeda sergantiesiems hemorojumi, aktyvina ir reguliuoja virškinimo procesus ir žarnyno veiklą.
Šlaitinio dirvenio preparatų nerekomenduojama vartoti viduriuojant, asmenims, turintiems žemą arterinį kraujo spaudimą, sergantiems opiniu kolitu ir nėščioms moterims.