jeigu sutrikusi Jūsų kepenų arba inkstų funkcija, gydytojui gali tekti koreguoti dozę;
jeigu Jūs sergate diabetu. Vartojant Slesodex, gali pakisti gliukozės kiekio reguliacija, todėl gali tekti koreguoti insulino ir (arba) geriamųjų vaistų nuo diabeto dozes;
jeigu sumažėjęs natrio kiekis kraujyje;
jeigu Jums lengvai atsiranda kraujosruvų arba pradeda kraujuoti;
jeigu Jums taikomas gydymas elektros traukuliais;
jeigu Jūs sergate išemine širdies liga;
jeigu Jūsų širdies veikla yra sutrikusi ar buvo sutrikusi arba neseniai patyrėte širdies priepuolį (miokardo infarktą);
jeigu ramybėje Jūsų širdis plaka retai ir (arba) jeigu Jūsų organizme gali trūkti druskos, kadangi ilgai ir stipriai viduriuojate, vemiate arba vartojate šlapimo išsiskyrimą skatinančių vaistų (diuretikų);
jeigu Jūsų širdis plaka dažnai arba neritmiškai, pasireiškia alpulys, kolapsas arba svaigulys stojantis (šie sutrikimai gali rodyti sutrikusią širdies susitraukimų dažnio reguliaciją);
jeigu Jūs sergate tam tikra akių liga – glaukoma.
Atminkite
Kai kuriems maniakiniu depresiniu sutrikimu sergantiems pacientams gali prasidėti manijos fazė. Jai būdingos neįprastos ir greitai besikeičiančios mintys, neadekvačiai gera nuotaika ir per didelis fizinis aktyvumas. Jeigu pajustumėte tokių sutrikimų, kreipkitės į gydytoją.
Be to, pirmosiomis gydymo savaitėmis gali pasireikšti neramumas, t.y. negalėjimas ramiai sėdėti ar stovėti. Jeigu pajustumėte tokių sutrikimų, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
Mintys apie savižudybę ir depresijos arba nerimo sutrikimo pasunkėjimas
Jeigu sergate depresija ir (arba) nerimo sutrikimu, kartais Jums gali kilti minčių susižaloti ar nusižudyti. Jų atsiradimo rizika gali būti didesnė pradedant vartoti antidepresantų, kadangi šie vaistai pradeda veikti tik po kiek laiko (dažniausiai po maždaug 2 savaičių, bet kartais ir vėliau).
Jums tokių minčių atsiradimo tikimybė gali būti didesnė:
jeigu apie susižalojimą arba savižudybę galvojote anksčiau;
jeigu esate jaunas suaugęs. Klinikiniai tyrimai parodė didesnę savižudiško elgesio riziką psichikos ligomis sergantiems jaunesniems kaip 25 metų amžiaus suaugusiems žmonėms, vartojantiems antidepresantų.
Jei kada nors kiltų minčių susižaloti ar nusižudyti, nedelsdami kreipkitės į gydytoją arba vykite į ligoninę.
Jums gali būti naudinga pasakyti giminaičiui arba artimam draugui, kad sergate depresija arba nerimo sutrikimu, ir paprašyti jų perskaityti šį lapelį. Galėtumėte jų paprašyti, kad perspėtų Jus, jeigu pastebėtų, kad pasunkėjo Jūsų depresija arba nerimo sutrikimas, arba jeigu sunerimtų dėl Jūsų elgesio pokyčių.
Vaikams ir paaugliams
Vaikams ir paaugliams iki 18 metų Slesodex paprastai neskiriama. Žinotina, kad jaunesniems kaip 18 metų pacientams, vartojantiems šios grupės vaistų, kyla didesnė šalutinio poveikio, pvz., bandymo nusižudyti, savižudiškų minčių ir priešiškumo (ypač agresijos, atvirkščio elgesio ir pykčio) rizika. Vis dėlto jaunesniems kaip 18 metų pacientams gydytojas gali skirti Slesodex, jeigu nuspręstų, kad tai yra tinkamiausias gydymas. Jeigu gydytojas skyrė Slesodex jaunesniam kaip 18 metų pacientui ir Jūs norite dėl to pasitarti, tai kreipkitės į gydytoją dar kartą. Jeigu jaunesniam kaip 18 metų pacientui, vartojančiam Slesodex, pasireikštų ar pasunkėtų kuris nors iš aukščiau išvardytų simptomų, būtinai pasakykite gydytojui. Taip pat pažymėtina, kad dar nėra ilgalaikio saugumo duomenų apie Slesodex poveikį šios amžiaus grupės pacientų augimui, brendimui, jų pažinimo ir elgsenos vystymuisi.
Kiti vaistai ir Slesodex
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Pasakykite gydytojui, jeigu vartojate kurį nors iš šių vaistų:
neselektyvaus veikimo monoaminooksidazės inhibitorių (MAOI): fenelzino, iproniazido, isokarboksazido, nialamido arba tranilcipromino. Baigus vartoti bet kurį iš jų, Slesodex galima pradėti vartoti tik po 14 dienų. Baigus vartoti Slesodex, šių vaistų galima pradėti vartoti po 7 dienų;
laikino ir selektyvaus veikimo MAO-A inhibitoriaus moklobemido, vartojamo depresijai gydyti;
negrįžtamo veikimo MAO-B inhibitoriaus selegilino, vartojamo Parkinsono ligai gydyti (jis ir kiti aukščiau minėti vaistai padidina šalutinio poveikio pavojų);
antibiotiko linezolido;
ličio, vartojamo bipoliniam (maniakiniam depresiniam) sutrikimui gydyti, arba triptofano;
imipramino arba desipramino, vartojamų depresijai gydyti;
sumatriptano, panašių vaistų (vartojamų migrenai gydyti) arba tramadolio (vartojamo stipriam skausmui malšinti) (padidėja šalutinio poveikio pavojus);
cimetidino, omeprazolo (vartojamų skrandžio opaligei gydyti), fluvoksamino (depresijai gydyti) arba tiklopidino (vartojamo mažinti insulto pavojų) (jie padidinti escitalopramo kiekį kraujyje);
jonažolės (Hypericum perforatum) – augalinio vaisto depresijai gydyti;
acetilsalicilo rūgšties arba nesteroidinių vaistų nuo uždegimo, vartojamų skausmui malšinti arba kraujui skystinti, kad nesusidarytų krešulių (gali padidėti polinkis kraujuoti);
varfarino, dipiridamolio arba fenprokumono, vartojamų kraujui skystinti, kad nesusidarytų krešulių. Gydytojas tikriausiai tikrins Jūsų kraujo krešėjimo laiką pradedant ir baigiant vartoti Slesodex, kad įsitikintų, jog Jūsų vartojama antikoagulianto dozė tebėra tinkama;
meflokvino (vartojamo maliarijai gydyti), bupropiono (vartojamo depresijai gydyti) arba tramadolio (vartojamo stipriam skausmui malšinti) (traukuliai gali prasidėti nuo silpnesnio dirgiklio);
neuroleptikų, vartojamų tam tikrai psichozei – šizofrenijai gydyti (traukuliai gali prasidėti nuo silpnesnio dirgiklio) arba vaistų nuo depresijos;
flekainido, propafenono arba metoprololio (vartojamų širdies ir kraujagyslių ligoms gydyti), klomipramino, nortriptilino (nuo depresijos), risperidono, tioridazino arba haloperidolio (nuo psichozės) (gali tekti koreguoti Slesodex dozę);
kalio arba magnio kiekį kraujyje mažinančių vaistų (jam sumažėjus, padidėja gyvybei pavojingo širdies ritmo sutrikimo rizika).
Slesodex negalima vartoti kartu su vaistais nuo širdies ritmo sutrikimų arba galinčiais keisti širdies ritmą (pvz., IA ir III klasės vaistais nuo širdies ritmo sutrikimų), vaistais nuo psichozės (pvz., fentiazino dariniais, pimozidu, haloperidoliu), tricikliniais antidepresantais, tam tikrais vaistais nuo mikrobų infekcijos (pvz., sparfloksacinu, moksifloksacinu, eritromicinu į veną, pentamidinu ir vaistais nuo maliarijos, ypač halofantrinu) bei kai kuriais vaistais nuo alergijos (taip vadinamais antihistamininiais – astemizolu, mizolastinu). Jei dėl to kiltų daugiau klausimų, pasitarkite su gydytoju.
Slesodex vartojimas su maistu, gėrimais ir alkoholiu
Slesodex galima vartoti valgant arba kitu laiku (žr. 3 skyrių „Kaip vartoti Slesodex“).
Kaip ir daugelio kitų vaistų, Slesodex nepatariama vartoti kartu su alkoholiu, nors jo sąveikos su alkoholiu nereikėtų tikėtis.
Nėštumas, žindymo laikotarpis ir vaisingumas
Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą pasitarkite su gydytoju arba vaistininku. Jeigu esate nėščia arba žindote kūdikį, tai nevartokite Slesodex, prieš tai neaptarusi gydymo rizikos ir naudos su gydytoju.
Jeigu paskutinius 3 nėštumo mėnesius vartojote Slesodex, tai žinokite, kad Jūsų naujagimiui gali pasireikšti šių poveikių: pasunkėjęs kvėpavimas, melsva oda, traukuliai, kūno temperatūros pokyčių, pasunkėjęs žindymas, vėmimas, sumažėjęs gliukozės kiekis, raumenų stingulys ar suglebimas, sustiprėję refleksai, tremoras, nerimas, irzlumas, apsnūdimas, nuolatinis verksmas, mieguistumas, pablogėjęs miegas. Jeigu Jūsų kūdikiui pasireikštų bent vienas iš šių simptomų, nedelsdama kreipkitės į gydytoją. Nėštumo laikotarpiu Slesodex vartojimo staiga nutraukti negalima.
Pasakykite savo akušerei ir (arba) gydytojui apie tai, kad vartojate Slesodex. Nėštumo metu ir ypač per paskutinius 3 mėn. vartojami vaistai, veikiantys panašiai į Slesodex, gali padidinti sunkios kūdikių ligos, vadinamos išlikusia naujagimių plaučių hipertenzija, riziką (kūdikis gali dažniau kvėpuoti ir pamėlynuoti). Dauguma atvejų tokių simptomų atsiranda per 24 val. po kūdikio gimimo. Jei jų pasireikštų Jūsų kūdikiui, nedelsdama kreipkitės į akušerę ir (arba) gydytoją.
Gyvūnų tyrimai parodė, kad citalopramas (į escitalopramą panašus vaistas) blogina spermos kokybę. Teoriškai dėl to gali sutrikti vaisingumas, tačiau poveikio žmogaus vaisingumui nepastebėta.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Kol nežinote kaip Jus veikia Slesodex, patariama nevairuoti ir nevaldyti mechanizmų.
Slesodex sudėtyje yra laktozės
Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.
3. Kaip vartoti Slesodex
Visada vartokite šį vaistą tiksliai kaip nurodė gydytojas arba vaistininkas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Slesodex burnoje disperguojamąsias tabletes reikia gerti kasdien 1 kartą per parą, valgant arba kitu laiku. Slesodex burnoje disperguojamosios tabletės yra trapios, todėl jas liesti ir imti reikia atsargiai. Neimkite tabletės šlapiomis rankomis, nes ji gali subyrėti.
1. Laikydami lizdinę plokštelę už kraštų, išilgai perforacijų švelniai nuplėškite vieną jos kvadratėlį.
2. Atsargiai nulupkite popierių nuo užpakalinės pusės.
3. Pasidėkite tabletę po liežuviu. Tabletė greitai suirs ir galėsite ją nuryti, neužgerdami vandeniu.
Suaugusiesiems
Depresija
Paprastai rekomenduojama vartoti 10 mg Slesodex 1 kartą per parą. Gydytojas gali šią dozę padidinti iki didžiausios – 20 mg per parą.
Panikos sutrikimas
Pradinė Slesodex dozė yra 5 mg 1 kartą per parą. Ji vartojama pirmą savaitę, o paskui padidinama iki 10 mg per parą. Vėliau gydytojas gali ją didinti iki didžiausios – 20 mg per parą.
Socialinio nerimo sutrikimas
Paprastai rekomenduojama vartoti 10 mg Slesodex 1 kartą per parą. Atsižvelgdamas į Jūsų organizmo reakciją, vėliau gydytojas gali sumažinti šią dozę iki 5 mg arba padidinti ją iki didžiausios – 20 mg.
Generalizuoto nerimo sutrikimas
Paprastai rekomenduojama vartoti 10 mg Slesodex 1 kartą per parą. Gydytojas gali šią dozę padidinti iki didžiausios – 20 mg per parą.
Obsesinis-kompulsinis sutrikimas
Paprastai rekomenduojama vartoti 10 mg Slesodex 1 kartą per parą. Gydytojas gali šią dozę padidinti iki didžiausios – 20 mg per parą.
Senyvi (vyresni kaip 65 metų) pacientai
Rekomenduojama pradinė Slesodex dozė yra 5 mg 1 kartą per parą. Gydytojas gali ją padidinti iki 10 mg 1 kartą per parą.
Vartojimas vaikams ir paaugliams
Vaikams ir paaugliams Slesodex paprastai neskiriama. Daugiau informacijos rasite 2 skyriuje „Kas žinotina prieš vartojant Slesodex”.
Vartojimo trukmė
Kol pajusite pagerėjimą, gali praeiti kelios savaitės. Toliau vartokite Slesodex, net jeigu Jūsų savijauta kurį laiką nepagerėja.
Nekeiskite vaisto dozės, prieš tai nepasitarę su gydytoju.
Vartokite Slesodex tiek laiko, kiek nurodė gydytojas. Jei gydymą baigsite per anksti, simptomai gali atsinaujinti. Vėl pasijutus gerai, šį vaistą rekomenduojama vartoti dar bent 6 mėn.
Ką daryti pavartojus per didelę Slesodex dozę?
Jeigu išgertumėte didesnę už paskirtą Slesodex dozę, nedelsdami kreipkitės į gydytoją arba artimiausios ligoninės skubios pagalbos skyrių, net jeigu nejaučiate jokių sutrikimų. Perdozavimo požymiai gali būti svaigulys, tremoras, sujaudinimas, traukuliai, koma, pykinimas, vėmimas, pakitęs širdies ritmas, sumažėjęs kraujospūdis, sutrikusi skysčio ir druskų pusiausvyra organizme. Vykdami pas gydytoją arba į ligoninę, pasiimkite Slesodex dėžutę.
Pamiršus pavartoti Slesodex
Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę. Jeigu pamirštą dozę prisiminėte prieš eidami miegoti, tai ją išgerkite nedelsdami, o kitą dieną vaistą vartokite įprasta tvarka. Jeigu pamirštą dozę prisiminėte naktį arba kitą dieną, tai ją praleiskite, o toliau vaistą vartokite įprasta tvarka.
Nustojus vartoti Slesodex
Nenutraukite Slesodex vartojimo, kol to nenurodys gydytojas. Baigus gydymo kursą, dažniausiai patariama Slesodex dozę mažinti palaipsniui, o vartojimą nutraukti per kelias savaites.
Nustoję vartoti Slesodex, ypač staiga, galite pajusti nutraukimo simptomų (baigus vartoti šį vaistą, jų pasitaiko dažnai). Nutraukimo simptomų pasireiškimo rizika būna didesnė Slesodex vartojus ilgai, didelėmis dozėmis arba jo dozę sumažinus per greitai. Daugumai žmonių pasireiškiantys simptomai būna lengvi ir per 2 savaites išnyksta savaime, tačiau kai kuriems pacientams jie gali būti stipriai išreikšti arba užsitęsti 2-3 mėnesius ar ilgiau. Jeigu, baigę vartoti Slesodex, pajustumėte stipriai išreikštų nutraukimo simptomų, kreipkitės į gydytoją. Jis gali patarti Jums vėl vartoti šias tabletes, o paskui jų dozę mažinti lėčiau.
Nutraukimo simptomai yra svaigulys, dilgčiojimas tarsi badytų adatomis, deginimo pojūtis bei (rečiau) elektros iškrovos pojūtis (pvz., galvoje), miego sutrikimai (vaizdingi sapnai, košmarai, pasunkėjęs užmigimas), nerimas, galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, prakaitavimas (įskaitant naktinį), neramumas ar sujaudinimas, tremoras, sumišimas (sutrikusi orientacija), emocingumas ar irzlumas, viduriavimas, sutrikusi rega, juntamas širdies plakimas (palpitacija).
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Šalutinis poveikis paprastai išnyksta po kelių gydymo savaičių. Prašome įsidėmėti, kad daugelis šalutinių poveikių gali būti ir Jūsų ligos simptomai, kurie turėtų palengvėti Jums pradėjus sveikti.
Kreipkitės į gydytoją, jeigu vartojant šį vaistą Jums pasireikštų kuris nors iš žemiau išvardytų šalutinių poveikių.
Nedažnai (pasireiškia nuo 1 iki 10 iš 1 000 šį vaistą vartojančių žmonių):
neįprastas kraujavimas, pvz., virškinimo trakte.
Retai (pasireiškia nuo 1 iki 10 iš 10 000 šį vaistą vartojančių žmonių):
jeigu patintų oda, liežuvis, lūpos ar veidas arba pasunkėtų kvėpavimas ar rijimas, nedelsdami apie tai praneškite gydytojui arba vykite į ligoninę (šie sutrikimai rodo alerginę reakciją);
jeigu pradėtumėte karščiuoti, pasireikštų sujaudinimas, sutriktų orientacija, atsirastų tremoras ir nevalingų raumenų susitraukimų, kreipkitės į gydytoją (tai gali būti retos būklės, vadinamos serotonino sindromu, požymiai).
Jeigu Jums pasireikštų kuris nors iš žemiau išvardytų šalutinių poveikių, tuoj pat kreipkitės į gydytoją arba vykite į ligoninę:
pasunkėjęs šlapinimasis;
traukuliai (taip pat žr. skyrių „Įspėjimai ir atsargumo priemonės“);
odos ir akių baltymų pageltimas (jis rodo sutrikusią kepenų funkciją ar hepatitą);
dažnas nereguliarus širdies plakimas, alpulys (šie simptomai gali rodyti gyvybei pavojingą skilvelių ritmo sutrikimą, vadinamą torsade de pointes).
Be to, gauta pranešimų apie žemiau išvardytus šalutinius poveikius.
Labai dažnai (pasireiškia daugiau kaip 1 iš 10 šį vaistą vartojančių žmonių):
pykinimas;
galvos skausmas.
Dažnai (pasireiškia nuo 1 iki 10 iš 100 šį vaistą vartojančių žmonių):
užgulta arba varvanti nosis (sinusitas);
sumažėjęs arba padidėjęs apetitas;
nerimas, neramumas, nenormalūs sapnai, pasunkėjęs užmigimas, mieguistumas, svaigulys, žiovulys, tremoras, odos dilgčiojimas;
viduriavimas, vidurių užkietėjimas, vėmimas, burnos džiūvimas;
padidėjęs prakaitavimas;
raumenų ir sąnarių skausmas (artralgija ir mialgija);
lytiniai sutrikimai (uždelsta ejakuliacija, erekcijos sutrikimai, sumažėjęs lytinis potraukis, moterims gali būti sunku patirti orgazmą);
nuovargis, karščiavimas;
padidėjęs svoris.
Nedažnai (pasireiškia nuo 1 iki 10 iš 1 000 šį vaistą vartojančių žmonių):
dilgėlinė, išbėrimas, niežėjimas;
dantų griežimas, sujaudinimas, nervingumas, panikos priepuolis, sutrikusios orientacijos būklė;
sutrikęs miegas, sutrikęs skonis, alpulys (sinkopė);
išsiplėtę vyzdžiai (midriazė), sutrikęs regėjimas, triukšmas ausyse;
plaukų slinkimas;
kraujavimas iš makšties;
sumažėjęs svoris;
dažni širdies susitraukimai;
rankų ar kojų patinimas;
kraujavimai iš nosies.
Retas (pasireiškia nuo 1 iki 10 iš 10 000 šį vaistą vartojančių žmonių):
agresyvumas, depersonalizacija (sutrikęs savęs suvokimas), haliucinacija (matoma, girdima ar jaučiama tai, ko nėra);
reti širdies susitraukimai.
Be to, kai kurie pacientai pranešė apie žemiau išvardytus sutrikimus, kurių dažnio pagal turimus duomenis apskaičiuoti negalima:
mintis susižaloti ar nužudyti (taip pat žr. skyrių „Įspėjimai ir atsargumo priemonės“);
sumažėjusį natrio kiekį kraujyje (jo simptomai yra pykinimas, pablogėjusi bendra savijauta ir kartu raumenų silpnumas ar sutrikusi orientacija);
svaigulį atsistojant (nes sumažėja kraujospūdis – pasireiškia ortostatinė hipotenzija);
nenormalius kepenų funkcijos rodiklius (padidėjusį kepenų fermentų kiekį kraujyje);
judėjimo sutrikimus (nevalingus raumenų judesius);
skausmingas erekcijas (priapizmą);
kraujavimu pasireiškiančius sutrikimus: odos ir gleivinės kraujavimą (echimozes), sumažėjusį trombocitų kiekį kraujyje (trombocitopeniją);
staigų odos ir gleivinių tinimą (angioedemą);
padidėjusį šlapimo kiekį (dėl sutrikusios šlapimo kiekį mažinančio hormono sekrecijos);
pieno atsiradimą nežindančioms moterims;
maniją (nenormaliai gerą nuotaiką);
padidėjusią kaulų lūžių riziką (ji nustatyta panašiai veikiančių vaistų vartojantiems pacientams);
širdies ritmo pokyčius (vadinamą QT intervalo pailgėjimą, kuris nustatomas užrašant elektrokardiogramą, t.y. registruojant širdies elektrinį aktyvumą).
Taip pat yra žinoma, kad vartojant panašiai į escitalopramą (Slesodex veikliąją medžiagą) veikiančių vaistų, gali pasireikšti toks šalutinis poveikis:
motorinis (judesių) neramumas (akatizija);
apetito stoka.
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti tiesiogiai, užpildę interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą, paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, tel: 8 800 73568, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.